Dezumanizarea prin intermediul tehnologiei

Literatura moderna ne prezinta din ce in ce mai multe lumi si istorisiri ale caror tema principala o reprezinta  dezumanizarea, in general, a personajului principal drept fiinta definitoare si stapana de sine, care respecta regulile societatii si normele tipice omenesti. Tema dezumanizarii isi face simtita prezenta din in ce mai mult in  literatura, inclusiv in cea curenta, deoarece pe timp ce trece, originile creatiilor si ale tuturor domeniilor artei asa cum le stim se tehnologizeaza. Astfel, toata lumea, mai ales tinerii, li se dezumanizat orice caracter comunicativ direct, simplulu fel de a fi fata in fata cu cineva, si se uita adevaratele izvoare, se pierde acea simplitate a unei pagini de carte care este totusi atat de speciala. Insa, cel mai grav poate fii considerata inclusiv modificarea emotiilor tipice umane, si ele suferind in urma acestor schimbari drastice si fiind doar proiectate prin pixeli.

In primul rand, tehnologia a devenit o influenta principala de nivel mondial, cu un set de avantaje pe care nu le putem ignora, dar nu putem ignora nici dependenta sau efectele pe care le poate lasa in urma asupra psihicului uman si a actiunilor sau comportamenetelor pe care le putem prelua de la diverse influente, fie ele bune sau nu. Usurinta de a comunica printr-un simplu mesaj si un emoji distruge din ce in ce mai mult definitia unei comunicarii interumane tipice, o iteractiune care inseamna cu adevarat ceva, una verbala, chiar tactila. Totul devine pe zi ce trece doar o simpla holograma pe un ecran. Folosim mediul virtual mai mult decat este necesar, iar astfel ni se determina o degradare a instictelor primare si a capacitatii de acumulare a metodelor fizice, in primul rand de educare si dauneaza caracterului, chiar vietii propriu-zise.

In al doilea rand, in literatura se remarca un protest impotriva tehnologizarii omenirii prin tema dezumanizarii, din ce in ce mai proeminenta, mai pronuntata pentru a transmite mesajul dorit si intentia din spatele acestuia. Viata poate ca este mai simpla cu telefonul, spre exemplu, insa aceasta simplitate se transforma intr-o distrugere a oricarei metode fizico-psihologice directe de convietuire cu cel de langa tine, astfel ca ce din din jurul tau pot deveni simple persoane care iti creeaza doar deranj sau te pot face sa reactionezi impulsiv. Formarea unei relatii sincere in lumea contemporana, cu un individ care chiar il poti cunoaste cu adevarat se face, in opinia majoritatii lumii, mult mai usor printr-o retea de socializare decat printr-o intalnire clasica la o cafea sau in parc.

In concluzie, dezumanizarea individului uman reprezinta o tema principala a literaturii asa cum o cunoastem, inclusiv in literatura care acum este de actualitate, avand un rol prezentativ al consecintelor ce pot sa apara in urma pierderii normelor sociale de baza si a ignorarii unor morale de sine statatoare, transmise inca de la inceputuri.

Cărășilă Ana, clasa a XII-a E

Leave a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *