O autobiografie nemuritoare

De: Ciungu Larisa, clasa a IX-a A

Romanul, unul autobiografic transcris in benzi  desenate, ilustrează viaţa  autoarei născută în Teheran  într-o familie cu convingeri de stânga. Avem ocazia să  aflăm prin povestirea propriei sale existenţe o serie de evenimente cu un impact major  atât la nivel social, cât şi la nivel existenţial. Marjane Satrapi ne oferă şansa de a „gusta” din cultura musulmană şi mai ales, să o vedem transformându-se,  fiecare pas aducând-o din ce în ce mai mult aproape de libertate.

Datorită părinţilor, Marjane va fi una dintre puţinele femei musulmane care au şansa să părăsească ţara într-o perioadă marcată de conflictul dintre Iran şi Irak. Avem şansa de a o vedea maturizându-se treptat în Viena, de a o vedea reîntorcându-se acasă şi totodată de a pleca în Franţa definitiv, alegând să spună „da” libertăţii. Marjane Satrapi scrie cu umor, talent și iscusință, iar romanul său este mai mult decât o biografie personală. Prin ochii lui Marjane sunt relatate schimbări politice și culturale care vor metamorfoza societatea iraniană din temelie. Prinsă în mijlocul acestor variații istorice cărora nu se poate împotrivi, Marjane se va face remarcată chiar și în mulțimea de fete obligate să poarte același văl. Deși încă un copil, Marjane va înțelege modificările de la nivelul structurii. Persepolis tratează momente diferite din viața autoarei, de la copilăria trăită în Teheran, capitala Iranului, la adolescență și ulterior până la maturitate când Marjane se stabilește în Franța, patrie adoptivă unde aceasta primește o nouă identitate, Mary-Jane, fără să-și uite sau renege originea. Romanul a fost transformat în lung metraj în anul 2007, chiar sub regia lui Satrapi însăși. Primit de public cu mare entuziasm, lungmetrajul a obținut Premiul Juriului la Festivalul de Film de la Cannes 2007 și a fost de asemenea nominalizat la premiile Oscar.                                                   Persepolis impresionează prin claritatea povestirii, prin autenticitate și imagini schițate simplu dar suficient de personal, încât să redea temerile, sentimentele și aspirațiile scriitoarei.

Leave a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *