O prietenie ciudatã

De: Pãtrașcu Bogdan Ionuț, clasa: a IX-a A

În viațã vei avea de puține ori posibilitatea sã citești un roman plin de momente amuzante care sã îți facã inima sã râdã. De aceea, cred cã cea mai bunã alegere ar fi “Lecția pinguinului” de Tom Michall, un roman care este centrat pe viața unui bãiat de 23 de ani al cãrui destin se leagã de cel al unui pinguin  salvat de la moarte.

Fiind prima și ultima creație a autorului, aceasta a fost scrisã în memoria lui Juan Salvador, pinguinul care i-a deschis ochii și i-a arãtat faptul cã prietenia poate sã fie între oricine, indiferent de rasã, culoare sau etnie. Felul în care Tom scrie amintirile create alãturi de Juan te fac sã intri în lumea creatã de el, participând la fiecare episod al romanului, la fiecare bucurie sau tragedie, într-un final crezând cã ai devenit la rândul tãu un personaj. Este o carte relativ scurtã, pe care o poți citi în maximum o zi, dar care îți oferã deliciul unei lecturi bune. Una peste alta, aceastã carte ar trebui cititã de toata lumea și nimeni nu ar regreta timpul acordat pentru a o citi!

Leave a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *