Rolul competititiei intre oameni

Competiția reprezintă o prestație pe scena a mai multor persoane care au ocazia de a demonstra publicului cât de pregătiți sunt.

             Sunt de părere că, competiția este un test, care arată nivelul de pregătire al oamenilor.

             În primul rând, putem afirma că prin competiție înțelegem motivația de a fi mai bun, o modalitate de a promova cele mai înalte aspirații și de a-ți depăși propriile limite. Astfel, competiția reprezintă un mod de autodepășire. De asemenea, trebuie menționat faptul că succesul este determinat atât de competiție, cât și de cooperare, cele doua concepte creând o îmbinare armonioasă.

             În al doilea rând, competiția stârnește comparația între noi, care ne ajută să ne oglindim, să ne stabilim propriile repere umane, propriul model și propriile abilități. Astfel, competiția este un element benefic în dezvoltarea individului.

             În concluzie, aleg sa susțin competiția, deoarece performanța presupune competiție.

Mărgăritescu Diana, clasa a XII-a E

Leave a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *