Vechea gardă și noua ordine

De: Delia Statie, clasa a IX –a A

“Secera” scrisă de Neal Shusterman și apărută la editura  YoungArt este o carte care prezintă un viitor aparte, un viitor în care singurul care mai poate aduce moartea este chiar omul. Romanul a primit o multitudine de nominalizări pentru renumite premii. În cartea lui Neal Shusterman se poate observa rolul Secerilor prin intermediul a doi ucenici. Dar “spicuirea” este bazată pe câteva legi pentru a se păstra neatinse atât prejudecățile culturale și rasiale cât și cele religioase. ”Pe tot cuprinsul vieții mele îndelungate, am fost și amuzată, și îngrozită de cât de maleabile si elastice pot să fie. Lucrurile pe care noi, Secerile, încercăm să le justificăm.Lucrurile pe care le scuzăm.”. Însă există si Seceri care s-au îndepărtat de valorile morale ale acestora, devenind maniace neținând cont pe cine omoară, de ce o fac sau ce arme folosesc. Secerile duc vieți spartane, axate pe antrenament și meditație, nu întemeiază familii, nu leagă pietenii, au statut de nemuritori, nu pot fi spiciuiți și sunt separați de societate. Singura formă de moarte pe care o pot aborda este autospiciuirea. Acestea sunt respectate, temute și evitate de restul lumii.  

Romanul are o acțiune cu durată de câțiva ani, relatând ucenicia a doi adolescenți cu caractere complet opuse, care provin din familii la fel de diferite. Citra este curajoasă și ambițioasă, iar Rown este foarte calculat și empatic. În ciuda diferențelor dintre ei, uceanicia îi apropie, însă Domul îi aruncă într-o capcană menită pentru a îi dezbina și pentru a îi face să concureze unul împotriva celuilalt, dar tot ce reușește este să le sudeze relația de prietenie și îi obligă să se perfecționeze și să caute soluții pentru a păcăli destinul deja hotărât de alții. Cartea exploatează slăbiciunea omenească, dar, în aceeași măsură și tăria de care poate da dovadă în situații limită. Este un roman al contrariilor, a ceea ce ar trebui sa fii, dar nu reușești să fii și a ceea ce ești, dar nu-ți dorești să fii. Secerile sunt ființe incredibile, complexe, dar sunt defecte. Nașterea și moartea sunt puteri mult prea mari pentru a fii lăsate in mâna lor. Doar prin încălcarea acelei linii firave dintre ucideri in numele hazardului și ucideri în înțeles propriu îi poate transforma în criminali. A lua viața unui om presupune compsiune dar și un talent anume, pentru a îndeplini sarcina cât mai nedureros.

Leave a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *